Lev sežral orlice?

Publikoval redakce v

Velký státní znak ČR

Reakce Moravského zemského hnutí na záměr sjednotit loga ministerstev České republiky tak, aby všechna obsahovala symbol českého lva. O záměru se informuje v tomto článku.

Před třiceti lety Václav Havel v Brně slíbil, že „v novém státním znaku bude Morava důstojně zastoupena“. Stalo se tak sice až po rozpadu Československa a moravská orlice přišla o svoji heraldicky vyšší zlato-červenou barevnost, ale aspoň něco.

Pokud chce nyní vláda pro ministerstva a úřady s působností nejen v Čechách, ale i na Moravě a ve Slezsku používat pouze českého lva, činí tak buď z neznalosti symboliky jednotlivých zemí, nebo se spíše jedná o další projev českého nacionalismu. Vláda, která je placena i z moravských i slezských daní, se tak chová necitlivě k těm občanům ČR, kteří nežijí v Čechách, nebo nejsou stoupenci českého nacionalismu.

Ondřej Hýsek, předseda Moravského zemského hnutí

Ondřej Hýsek předseda MZH
Ondřej Hýsek předseda MZH

7 komentářů

Martin · Leden 12, 2020 v 21:08

Jsem s toho znechucen! Je potřeba to lidem dat do podvědomí, že nezijou v Čechách ale na Moravě a Slezsku! Já kudy chodím tak to lidem říkám! Čechyzace je čím dál větší a o to se musíme jako Maravaci bránit.

Zdeněk Doubek · Leden 12, 2020 v 21:36

Pan Masaryk a pan Havel se obracejí v hrobě a soudruh Gottwald soudruhům Babišovi a Zemanovi gratuluje za znovuzavádění a trvání komunistických praktik. A pokud neuznávají tisíciletou autonomii Moravy, garantovanou prezidentem Masarykem, kterého skloňují ve všech pádech, bude asi nejlepší, když laskavě ráčí odstoupit ze svých funkcí a uvolní místa opravdovým demokratům. Děkujeme, už té totality bylo dost.

Luděk Punčochář · Leden 12, 2020 v 23:05

@Zdeněk Doubek: Masaryk ani Havel se v hrobě neobrací. Masaryk s likvidací Moravy začal a komunisti jí dokonalí! A Havel na Moravu přes všechny sliby zapomněl a ani se o obnovení samosprávy nezasahoval!

    Tom · Leden 14, 2020 v 16:16

    Přestože Masaryk pocházel z Moravy, její úpadek započal on. Současní moravští politici, kteří se neuchytili v Praze, vyhlížejí nebo mají svá místečka na krajích. Od nich se renesance zemského zřízení očekávat nedá. A paběrkující moravské strany by potřebovaly nějakého miliardáře, který by do nich a dalších promoravských aktivit nalil své peníze tak, jako to udělal Babiš s Ano. Potom by bylo Moravu mnohem více vidět a slyšet.

Tomáš Svoboda · Leden 13, 2020 v 5:25

Pane Punčocháři, naprosto s vámi souhlasím!

Zdeněk Kudláček · Leden 14, 2020 v 14:26

Pánové si pletou logo jako grafickou zkratku určité organizace a státní znak jako symbol státu. Není naprosto žádný důvod je slučovat – každý symbol má jiný účel. Ministerstvo může mít logo a zároveň používat státní znak. Ano, v Německu mají ministerstva orlici – viz ministerstvo zahraničí zde:
https://www.auswaertiges-amt.de/en
Všechna loga španělských ministerstvech jsou na stránce zde:
https://en.wikipedia.org/wiki/Spanish_government_departments
Zleva je to 1) pruh se symboly EU, 2) pruh s barvami španělské vlajky a 3) znak Španělského království – celý, komplikovaný znak v nijak nezkrácené a neokleštěné podobě.
Tentýž znak je i na vlajce španělského království.
P.S.
Nevidím žádný důvod pro existenci malého a velkého státního znaku České republiky, natož aby byly heraldicky odlišné – je to nesmysl.

Pepa · Leden 17, 2020 v 23:32

Babiš na NSS: Poznejte blba!!
http://www.k213.cz/JOOMLA/3200-babis-na-nss-poznejte-blba

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *