Lev sežral orlice?

Publikoval redakce v

Velký státní znak ČR

Reakce Moravského zemského hnutí na záměr sjednotit loga ministerstev České republiky tak, aby všechna obsahovala symbol českého lva. O záměru se informuje v tomto článku.

Před třiceti lety Václav Havel v Brně slíbil, že „v novém státním znaku bude Morava důstojně zastoupena“. Stalo se tak sice až po rozpadu Československa a moravská orlice přišla o svoji heraldicky vyšší zlato-červenou barevnost, ale aspoň něco.

Pokud chce nyní vláda pro ministerstva a úřady s působností nejen v Čechách, ale i na Moravě a ve Slezsku používat pouze českého lva, činí tak buď z neznalosti symboliky jednotlivých zemí, nebo se spíše jedná o další projev českého nacionalismu. Vláda, která je placena i z moravských i slezských daní, se tak chová necitlivě k těm občanům ČR, kteří nežijí v Čechách, nebo nejsou stoupenci českého nacionalismu.

Ondřej Hýsek, předseda Moravského zemského hnutí

Ondřej Hýsek předseda MZH
Ondřej Hýsek předseda MZH

14 komentářů

Martin · Leden 12, 2020 v 21:08

Jsem s toho znechucen! Je potřeba to lidem dat do podvědomí, že nezijou v Čechách ale na Moravě a Slezsku! Já kudy chodím tak to lidem říkám! Čechyzace je čím dál větší a o to se musíme jako Maravaci bránit.

Zdeněk Doubek · Leden 12, 2020 v 21:36

Pan Masaryk a pan Havel se obracejí v hrobě a soudruh Gottwald soudruhům Babišovi a Zemanovi gratuluje za znovuzavádění a trvání komunistických praktik. A pokud neuznávají tisíciletou autonomii Moravy, garantovanou prezidentem Masarykem, kterého skloňují ve všech pádech, bude asi nejlepší, když laskavě ráčí odstoupit ze svých funkcí a uvolní místa opravdovým demokratům. Děkujeme, už té totality bylo dost.

Luděk Punčochář · Leden 12, 2020 v 23:05

@Zdeněk Doubek: Masaryk ani Havel se v hrobě neobrací. Masaryk s likvidací Moravy začal a komunisti jí dokonalí! A Havel na Moravu přes všechny sliby zapomněl a ani se o obnovení samosprávy nezasahoval!

  Tom · Leden 14, 2020 v 16:16

  Přestože Masaryk pocházel z Moravy, její úpadek započal on. Současní moravští politici, kteří se neuchytili v Praze, vyhlížejí nebo mají svá místečka na krajích. Od nich se renesance zemského zřízení očekávat nedá. A paběrkující moravské strany by potřebovaly nějakého miliardáře, který by do nich a dalších promoravských aktivit nalil své peníze tak, jako to udělal Babiš s Ano. Potom by bylo Moravu mnohem více vidět a slyšet.

   Jindrich · Leden 20, 2020 v 0:21

   Úpadek nezačal prezident Masaryk, ale vlády.

  Josef · Únor 16, 2020 v 16:17

  Můžeš mi říct, čím komanči zlikvidovali Moravu ? Pokud se nepletu a to mi věř, že ne, tak krajské hranice plně akceptovaly hranice Moravy. Dokonce i armáda ve vzdušném prostoru plně dodržovala hranice Moravy a Čech. Kdo to posunul pardubický kraj až do Moravské Třebové ? že by kléma ?

Tomáš Svoboda · Leden 13, 2020 v 5:25

Pane Punčocháři, naprosto s vámi souhlasím!

Zdeněk Kudláček · Leden 14, 2020 v 14:26

Pánové si pletou logo jako grafickou zkratku určité organizace a státní znak jako symbol státu. Není naprosto žádný důvod je slučovat – každý symbol má jiný účel. Ministerstvo může mít logo a zároveň používat státní znak. Ano, v Německu mají ministerstva orlici – viz ministerstvo zahraničí zde:
https://www.auswaertiges-amt.de/en
Všechna loga španělských ministerstvech jsou na stránce zde:
https://en.wikipedia.org/wiki/Spanish_government_departments
Zleva je to 1) pruh se symboly EU, 2) pruh s barvami španělské vlajky a 3) znak Španělského království – celý, komplikovaný znak v nijak nezkrácené a neokleštěné podobě.
Tentýž znak je i na vlajce španělského království.
P.S.
Nevidím žádný důvod pro existenci malého a velkého státního znaku České republiky, natož aby byly heraldicky odlišné – je to nesmysl.

  Jindrich · Leden 20, 2020 v 0:28

  Přesně tak. Státní znak by měl být jeden, tedy čtvrcený. Malý, který obsahuje symbol pouze jedné země, není státní, ale zemský. Nevidím sebemenší důvod, proč by to měl být zrovna lev. Má to být snad demonstrace nadřazenosti po vzoru nacistů? není také dovod sjednocovat logo. Logo má být jedinečné pro každou organizaci.Státní znak má být naopak jeden, pokud se jedná o jeden stát. Nic nebrání, aby ministerstvo používalo jak státní znak, tak logo, jak bylo správně napsáno Zdeňkem.

Pepa · Leden 17, 2020 v 23:32

Babiš na NSS: Poznejte blba!!
http://www.k213.cz/JOOMLA/3200-babis-na-nss-poznejte-blba

Pepa · Leden 28, 2020 v 14:43

Stovky úředních log za desítky milionů korun. Przníme státní symboly, varují odborníci
https://www.lidovky.cz/domov/stovky-urednich-log-po-statisicich-korun-prznime-statni-symboly-rikaji-odbornici.A200127_143127_ln_domov_mber

Pepa · Leden 29, 2020 v 13:55

Česká šlechta by naše státní symboly poznala, designéři z nich ale občas dělají paskvil, říká heraldik
https://www.lidovky.cz/domov/ceska-slechta-by-nase-statni-symboly-poznala-designeri-z-nich-ale-obcas-delaji-paskvil-rika-heraldi.A200128_144621_ln_domov_mber

Pepa · Únor 6, 2020 v 0:06

Jednotný vizuální styl České republiky
https://unie-grafickeho-designu.cz/wp-content/uploads/analyza_CI_CR_nahled_23.pdf

Josef · Únor 16, 2020 v 16:20

Základní chyba Moravanů byla, když se dělila republika, že nešli se Slovenskem a nebo sólo. Národ Moravanů má blíže ke Slovákům jak k  Čechům , navíc čížci jsou strašné vlezprdelky – viz CaK RU , vítání nácků na václaváku, vítání klémy na staromáku , opilce pižducha apod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *