V Dačicích bylo zvoleno nové vedení Moravského zemského hnutí, předsedou byl potvrzen Ondřej Hýsek

Delegáti V. sněmu Moravského zemského hnutí (MZH), který se uskutečnil v moravských Dačicích, zvolili svým předsedou 40letého Ondřeje Hýska, zástupce ředitele brněnského gymnázia a královopolského zastupitele, jenž tak byl v této funkci potvrzen.

„Česká republika i Evropská unie se musí vydat cestou prohlubování principů liberální demokracie, v níž je nejen zaručena rovnoprávná pozice a ochrana nejrůznějších menšin, ale zároveň je celý systém vnitřně stabilizován pomocí decentralizace. Takovéto pojetí evropského regionalismu je šancí jak pro jednotnou Evropu, tak i pro Moravu a obnovení její zemské samosprávy“, řekl po svém znovuzvolení předseda MZH Ondřej Hýsek.

Místopředsedou MZH byl nově zvolen Vladan Ševčík, odborník na energetiku a spolumajitel vinařství.

„Současný centralismus v ČR je totalitním přežitkem, krajské zřízení je pak jeho odrazem. Pro Čechy, Moravu i Slezsko má být vzorem spolkové uspořádání v Rakousku nebo v Německu“, řekl Vladan Ševčík, místopředseda Moravského zemského hnutí.

Dalšími členy Rady MZH byli zvoleni Lada Bastlová (zastupitelka v Račicích-Pístovicích, sociální pracovnice v nestátní neziskové organizaci), Bohuslav Klíma (archeolog a docent Masarykovy univerzity), Jiří Kolářský (právník Mendelovy univerzity), Jaroslav Kupka (právník v Kanceláři ombudsmana) a Pavel Trčala (brněnský podnikatel a sportovec). Sněm rovněž rozhodl o vzniku místních organizací MZH.

Členy Revizní a rozhodčí komise byli zvoleni Jiří Albrecht (dačický výtvarník, pedagog a dlouholetý promoravský aktivista), Bohumil Šuhaj (dačický zastupitel a pedagog) a Jiří Kacetl (znojemský zastupitel a historik). 

Sněm pověřil Radu MZH přípravou účasti Moravského zemského hnutí v krajských a senátních volbách v roce 2020. V Jihomoravském kraji má Rada MZH pokračovat v jednání se středovými politickými subjekty o případné volební koalici.

Rada MZH byla dále pověřena přípravou VI. (programového) sněmu MZH, který se uskuteční 18. 4. 2020 v Brně a jehož součástí bude i druhý ročník happeningu „Vraťte nám sněm“, jehož smyslem je obnova Moravského zemského sněmu jako vrcholného orgánu Moravské zemské samosprávy.

Moravské zemské hnutí bylo registrováno 9. 4. 2018, sídlí v Dačicích a navazuje na úspěšné Hnutí za samosprávu Moravy – Společnost pro Moravu a Slezsko. Je členem Evropské svobodné aliance, jedné z politických stran Evropského parlamentu (frakce Greens/EFA), která se zaměřuje na regionalismus a samosprávu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright 2022 Moravské zemské hnutí. Web používá šablonu společností Blossom Themes.