SPZ pomáhaly lidem v sebeurčení. Současná legislativa popřela jejich smysl

Když si tak každodenně jezdím do práce a pozoruji automobilový provoz, nemůžu si nevšímat, jak dopadá nový zákon o registračních značkách na mé okolí a na ztrátu sebeurčení. Sousedé, kteří celý život žijí na jižní Moravě a měli SPZ z okresu Vyškov VY, či Blansko BK, mají značku tu z Jižních Čech C, tu z Hradce Králové H nebo z Prahy A.

Dnes nepoznáte, jestli se kolem vás pohybuje někdo cizí nebo soused, což ve výsledku znamená, že vás tato informace přestává zajímat. Tato situace, kdy se automobilu při první registraci dá značka dle místa přihlášení a pak zůstává s vozem až do vyřazení, je vrcholným nesmyslem, který naši zákonodárci uvedli bezdůvodně v život. Nejdříve nesmyslně vytvoříme místo okresních krajské značky, abychom pak nakonec zrušili i jejich funkci. Ve chvíli, kdy neodpovídá bydliště majitele vozu značce, není důvod při první registraci dávat značku dle příslušnosti ke kraji, protože je to tím pádem úplně jedno.

Místo toho, abychom se učili od sousedů, vymýšlíme za každou cenu nesmysly, kterými stavíme pomyslné zdi mezi sousedy a vytváříme chaos. Není třeba vymýšlet něco nového, stačí použít dobrou praxi od vedle. Například v sousedním Rakousku je značka vlastnictvím majitele, čili koupě dalšího auta znamená jen z prodaného vozu značku sundat a dát na nový vůz. Značku je pak snadné si zapamatovat, protože ji mám celý život stejnou.

Zemské znaky na německých či rakouských SPZ jsou pak už jen dokreslením, jak se buduje vztah k zemi u našich sousedů. Nejsou to řády bílého Lva udílené kontroverzním zaměstnancům prognostického ústavu, které v nás probouzejí vzájemnou sounáležitost a hrdost, ale každodenní potřeba někam patřit, čemuž i obyčejná SPZ při správném nastavení legislativy pomáhá. Proto vyměňme stávající legislativní paskvil za zákonnou úpravu dávající smysl a sloužící lidem a jejich potřebám.

Vladan Ševčík, 1. místopředseda MZH

(Foto – příklad německé SPZ se znakem spolkové země Sasko)

1 komentář

  1. Poznávací značky automobilů (SPZ) v Českých zemích
    http://www.feudal.cz/spz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright 2022 Moravské zemské hnutí. Web používá šablonu společností Blossom Themes.