MZH na kongresu Evropské svobodné aliance: Morava bude součástí hlavního programu EFA “Evropa pro všechny”

O uplynulém víkendu se zástupce Moravského zemského hnutí Ondřej Hýsek zúčastnil Kongresu European Free Alliance (Evropská svobodná aliance, EFA) v alsaském Štrasburku. EFA je stranou Evropského parlamentu sdružující 41 regionalistických stran a hnutí z celé Evropy. Kongres zvolil spitzenkadidáty EFA pro nadcházející volby do Evropského parlamentu – jsou jimi Maylis Roßberg z jižního Šlesvicka a Raül Romeva i Rueda z Katalánska.

Máme velkou radost z toho, že do schválené Vize EFA „Evropa pro všechny“ se nám v části „Evropa pro všechna území“ podařilo prosadit toto stanovisko: „V současnosti existuje mnoho částí Evropy, kde administrativní hranice nejsou v souladu s jejich komunitami. V mnoha případech by úprava administrativních hranic pro zachování kulturní, historické a národní soudržnosti byla triviální záležitostí: EFA například podporuje opětovné připojení departementu Loire-Atlantique ke zbytku Bretaně a nahrazení regionálních hranic z komunistické éry v České republice původními historickými hranicemi, které uznávají svébytnost Moravy.“

Osobně mě velmi potěšilo setkání s Mikulášem Peksou, předsedou European Pirate Party a poslancem Evropského parlamentu, který je součástí stejné frakce s EFA. Mikuláš stejně jako my dobře chápe propojení evropanství s regionalismem, jeho slovy že „lidé by raději své záležitosti řešili daleko více sami, nebo třeba přímo s Bruselem, bez prostředníků“ (ve státních centrech). Pevně věřím, že budeme mít další možnosti tyto myšlenky společně rozvíjet“, doplňuje své dojmy z kongresu EFA Ondřej Hýsek.

2 komentář

  1. […] MZH na kongresu Evropské svobodné aliance: Morava bude součástí hlavního programu EFA “E… […]

  2. Oceňuji práci Ondry Hýska politickou i akademickou na všech úrovních, lokální, regionální, celostátní i na mezinárodním poli. Je dobré, že máme tak kvalitní lidi zapálené pro naši věc, zejména naše další lídry, Pavla Trčalu, Pavla Koláře a další, včetně kolegů z dalších promoravských stran a hnutí. Věřím, že máme na to, abychom se všichni Moravané a Slezané spojili a synergicky a trpělivě prosazovali naše práva (i když je to běh na dlouhou trať, jak o tom svědčí ignorování už téměř zapomenutého usnesení FS ČSFR ze dne 9. 5. 1990 o obnovení moravsko-slezské samosprávy), zrušená de fakto i de jure komunistickou totalitou dne 1. ledna 1949.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *