Hello tomorrow Moravia, ogaři! Štatl je náš hauptštat!

9. dubna tohoto roku, necelé tři měsíce před jmenováním vlády ČR Andreje Babiše opřené o komunisty a rok po oznámení volební spolupráce současného předsedy strany Moravané s SPD Tomio Okamury, jsme na základě petice s 1500 podpisy občanů oficiálně založili Moravské zemské hnutí. Jelikož za deset dní projdeme prvními volbami, pokusím se shrnout, o co nám jde.

V komunálních volbách voliči vybírají ty své zastupitele, kteří se podle jejich názoru nejlépe postarají o jejich obec. Volby do obecních zastupitelstev jistě nerozhodnou o zahraničněpolitické orientaci státu nebo unie, zemské samosprávě Moravy či imigrační politice. Proto zkušení i noví komunální politici Moravského zemského hnutí nabízí věcná témata, která souvisí s jejich konkrétními obcemi, rozhodně nejdou cestou nákupu voličských hlasů populistickými sliby nebo vyvoláváním strachu a nenávisti.

V Brně jsme se rozhodli vytvořit volební uskupení SMART MORAVSKÁ METROPOLE, které je sdružením Moravského zemského hnutí a nezávislých kandidátů pod vedením Jaroslava Kacera, náměstka primátora města Brna pro oblast Smart City. Provokace v názvu subjektu je záměrná, avšak pnutí mezi tradičním moravským zemským patriotismem a technologiemi 21. století není prvoplánové. Vždyť kolik dnešních Moravanů ve své profesi přes den používá angličtinu a večer si zajde – třeba i v kroji – zazpívat do sklípku. Moravan s vínečkem je často zmiňovanou (většinou však vysmívanou) součástí naší kulturní identity. Moravan jako špičkový manažer globální firmy zmiňován není, přitom i takoví dnes jsou (jen se ke své zemi zatím příliš nehlásí). Jsme přesvědčeni, že voliče v komunálních volbách nezajímá, kdo se hlasitěji bije v prsa za Moravu, ale kdo dokáže ne slovy, ale činy elektronizovat úřady, zajistit lepší kvalitu vzdělávání našich dětí na základních školách nebo zasíťovat parcely k budoucímu rozvoji našich obcí. I proto jsme na našich propagačních materiálech dali „Good bye, yesterday“ tématům 19. století a svítivě zažluceným „Hello tomorrow!“ vítáme vyspělou Moravu zítřka, zemi vzdělaných a úspěšných lidí, ač jsme věděli, že se do nás pustí ať už konzervativněji ladění Moravané, nebo konkurenti z těch politických subjektů, které nesou spoluzodpovědnost za současný stav naší země. My na ně nedáme a jsme hrdí i na to, že jsme dokázali nejen naplnit kandidátku a rozpočet kampaně, ale hlavně získat pro naše myšlenky zajímavé osobnosti, jejichž kvality nechť posoudí voliči.

Souběžně probíhající volby do Senátu Parlamentu ČR jsou jiné. Zvolení senátoři, kteří by neměli být loutkami stranických sekretariátů či odloženými politiky, ale vyspělými osobnostmi s jasnými názory, mohou ovlivnit i obnovu moravské zemské samosprávy. Naši kandidáti do Senátu proto jednoznačně prosazují obnovu zemí Čechy, Morava, Slezsko (a metropolitní oblasti Praha) v rámci státu ČR, jak to sice předpokládá Preambule platné Ústavy ČR, avšak jak tomu pražské politické strany zabránily (za hlavní viníky považuji tehdejší oposmluvní ODS Václava Klause a ČSSD Miloše Zemana) a raději šly cestou vytvoření loutkových krajských „samospráv“, namalovaných podle nekulturní gottwaldovské šablony. Považujeme za důležité, že v momentu stého výročí revolučního přerušení činnosti Moravského zemského sněmu postavilo Moravské zemské hnutí v Brně a Prostějově takové kandidáty do Senátu, kteří usilují o obnovu tradičního moravského parlamentního orgánu. Tyto volby jsou také první relevantní možností, jak zareagovat na ostudnou politiku současných politických elit ČR v čele s prezidentem Zemanem a premiérem Babišem, které nás v roce 50. výročí zahájení okupace Československa ruskými vojsky vedou směrem k orientálním despociím.

V příštím roce nás čekají volby do Evropského parlamentu. Naši kandidáti budou prosazovat silnou federalizovanou Evropskou unii, která bude důstojným protihráčem i spolupracovníkem světových mocností. Moravské zemské hnutí se přiklání k přijetí jednotné evropské měny, k silné pozici ČR (i Moravy) v EU. Náš koncept „Evropy regionů“ posiluje Evropu zevnitř i navenek. Dnes je vidět, jak Brexit oslabuje Velkou Británii a Evropskou unii a posiluje snad jen megalomany Trumpa s Putinem. Všimněme si v této souvislosti silné podpory evropské integrace v mnoha evropských regionech, a naopak eurofobního tlaku nejrůznějších centralistických nacionalistů a populistů, kteří se tak rádi ohánějí pupky svých „národních států“. Pozice úspěšné Moravy rozhodně bude v srdci jednotné Evropy, ne na její periferii – nejen geograficky, ale i svojí politickou orientací.

V krajských volbách má hnutí našeho typu největší šanci uspět, byť paradoxně budeme kandidovat do krajů, jejichž existence nás netěší, jelikož dnešní postkomunistické kraje šokujícím způsobem nerespektují zemské hranice Čech, Moravy a Slezska a brání obnovení funkčních zemských samospráv. Kombinace atraktivních regionálních témat ve spojení s tlakem na přijatelnou formu obnovy našich zemí je dobrým mixem pro budoucí úspěch Moravy v krajských volbách.
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR jsou možná těmi nejklíčovějšími v našem státě, zároveň však v pojetí demokracie pragocentrické ČR silně znevýhodňují hnutí založená na zemském principu, jako je to naše. V těchto volbách však občané ČR budou rozhodovat, zda nějakým způsobem zrevidují krajské zřízení, nebo definitivně přetvoří svůj občanský stát v Čechách, na Moravě a ve Slezsku na jejich národní stát Čechů v Česku. Jistě i pro tyto volby bude možné najít cestu, jak v pražském parlamentu zajistit silný hlas obyvatel Moravy, ne pouze politiků z Moravy. Tou cestou určitě není doprošování se uznání moravské národnosti, když se k ní hlásí přes půl milionu Moravanek a Moravanů, ani spojování se s extrémisty zleva či zprava, aby tím byla před dějinami zneuctěna ušlechtilá myšlenka moravské zemské samosprávy.

Věřím, že se najdou osobnosti a možná, ne však nutně, i subjekty, s nimiž v budoucnu budeme moci na našem programu spolupracovat. Jsem přesvědčen, že i když v komunálních a senátních volbách 2018 nedosáhneme obnovy moravské zemské samosprávy, nastoupili jsme cestu, na jejímž konci je nejen ekonomicky vyspělá, technologicky rozvinutá a bezpečná střední Evropa, ale i důstojné místo vzdělané a samosprávné Moravy, Slezska a Čech v ní.

Ondřej Hýsek
předseda Moravského zemského hnutí

Odkaz: https://smartmm.cz/ …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright 2022 Moravské zemské hnutí. Web používá šablonu společností Blossom Themes.