Kraje 1949 a 2000 porovnání

Ne krajům: Pohrdat přírodou a tradicí se nevyplácí, vraťme se k našim zemím.

Na počátku nového roku rád připomenu hlavní programovou tezi našeho hnutí – ne krajům. Lidé se nás často ptají, proč tak vehementně bojujeme proti krajům. Na to mám jednoduchou odpověď: protože pohrdat přírodou a tradicí se nevyplácí. Přiznejme si, že kraje prostě nefungují a občané jim nerozumějí. Zrušme je a vraťme se k osvědčenému, přirozenému a logickému, k něčemu bytostně našemu, k našim zemím.

V roce 1990 přijal parlament usnesení o protiprávnosti likvidace Moravskoslezské země komunistickým režimem. K obnově zemí však nedošlo kvůli rozpadu Československa a byrokratickému centralismu. I když Ústava ČR předpokládala vznik zemského zřízení, byli to především Miloš Zeman a Václav Klaus, jejichž poslancům opoziční smlouva umožnila obnovu malých krajů.

Jejich podoba je blízká těm gottwaldovským z roku 1949, které sloužily k zavedení totalitní diktatury. Bývalý premiér Petr Pithart označil vznik současných krajů za zločin. Před skutečnou samosprávou dostalo přednost zamaskované pokračování pragocentrismu. Kraje nerespektují hranici hlavního evropského rozvodí, pohrdají přirozenou spádovostí. Část Moravy najdeme v Jihočeském i Pardubickém kraji. Kraj Vysočina je nesmyslný zcela, jeho vznik prosadil jediný člověk během jednoho dne.

Nutnost spojit malé kraje jako příjemce evropských dotací do „regionů soudržnosti“ vedla k obřím korupčním skandálům. Princip samosprávy je poškozen smícháním se státní správou, občané krajům nerozumí a neztotožňují se s nimi. Kraje nemají dostatečnou velikost, kompetence ani příjmy, aby dokázaly plnit roli funkční územní samosprávy.

Netvařme se, že problém neexistuje, jinak se nepohneme ze začarovaného kruhu velkého počtu drahých krajů a jejich bobtnajících úřadů, které ovšem nedokážou spravovat jim svěřené silnice a každoročně škemrají v Praze o dotace. Mezi kraji panují nerovnosti např. ve financování sociálních služeb, pacienti jsou překládáni ze sanitek na čerpacích stanicích. Kraje si neporadí s nedostatkem vody ani s povodněmi, protože voda nebude respektovat nesmyslné administrativní hranice.

Přiznejme si bez emocí, že pohrdat přírodou a tradicí se nevyplácí. Přestaňme poroučet větru i dešti a vraťme se k našim zemím, k zemskému zřízení uzpůsobenému pro potřeby 21. století.

Ondřej Hýsek, předseda Moravského zemského hnutí

Ondřej Hýsek předseda MZH

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright 2022 Moravské zemské hnutí. Web používá šablonu společností Blossom Themes.