“Prostě na to nemáme.” Končící Grand Prix ČR je oběť centralismu

Velká cena ČR se už na Masarykově okruhu v Brně příští rok nepojede. Po létech finančních problémů jí poslední ránu zasadilo včerejší rozhodnutí vedení města, na které se ihned sesypala ostrá kritika. Slova odsouzení neminula ani současného hejtmana Jihomoravského kraje. Za rozhodnutím neplatit částku přesahující čtvrt miliardy na záchranu Grand Prix přitom stojí logické důvody.

Výrok hejtmana Grolicha „prostě na to nemáme“ je totiž krutě pravdivý. Ani Brno, ani kraj na to opravdu nemají. Grand Prix musel celou dobu štědře spolufinancovat stát a ve chvíli, kdy od toho dal ruce pryč po dalším navýšení zalistovacího poplatku (162 milionů korun) a požadavku generální opravy trati (cca 100 milionů korun), šla celá Velká cena do kytek.

A tak je to s každou významnou investicí, každým významným projektem nejen na území Brna. Pokud tomu stát, neboli pražské mocenské centrum, nedá razítko, nestane se to. Územní samospráva je prostě slabá, a to kompetenčně i finančně. Ze zemské metropole Moravy se stalo zprůměrované „krajské město“, kraje jsou jen hrou na samosprávu, vatou, která vznikla z půlky proto, aby se zacpala ústa kritikům centralismu, z půlky úplným omylem. Co přímo zvolení zástupci samospráv nevylobují v Praze, to se nezrealizuje.

Přitom právě Grand Prix by mohlo být v kompetenci silného regionálního územního samosprávného celku. Za sebe říkáme, že by to mohla být jedině územně zcelená Morava. Centralizovaná Česká republika na nějakou Grand Prix z vysoka kašle, pane hejtmane Grolichu a paní primátorko Vaňková. Už jen proto, že se koná příliš daleko od Prahy. Další na řadě bude zlínská Barum rallye. Všem, kdo stojí o záchranu Velké ceny na Masarykově okruhu v Brně, nabízíme řešení. Vznik silné samosprávné Moravy, vyřešení majetkových poměrů na autodromu a obnovení Grand Prix pod novým názvem. Jestliže může existovat Grand Prix Katalánska, pak navrhujeme Grand Prix Moravy. Ne České republiky, protože ta Velkou cenu nechce. Postavme se konečně na vlastní nohy.

Foto: TIC Brno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright 2022 Moravské zemské hnutí. Web používá šablonu společností Blossom Themes.