Komentář místopředsedy MZH k Úspornému balíčku české vlády

Moravské zemské hnutí s rozpaky sleduje snahu vládní koalice hledat, napříč ekonomikou moravských českých a slezských domácností a institucí úspory, které by příští rok snížily státní deficit o „kosmetických“ 100 miliard korun.

Jistě, na první pohled v době ekonomické stagnace jde o pragmatický krok hodný souhlasu. Když se potápí loď, ucpávám díry a pumpuji vodu z podpalubí. Některé dílčí změny jsou dokonce na místě a zasluhují naši jednoznačnou podporu. Chvályhodné může být například rušení některých daňových výjimek na nákupy luxusních vozů pro firmy či limity na odvody z hazardu apod. MZH však na rozdíl od současné „moravské vlády“ vidí jako největší překážku v ozdravění financí občanů, obcí a v konečném důsledku i státu, existenci drahého, neefektivního, a hlavně nefunkčního systému krajů. Ty byly vytvořeny, jak všichni víme, prstem na mapě za jeden večer, a to bez ohledu na spádovost a potřeby obyvatelstva v České republice. Díky tomuto umělému konstruktu přichází náš stát, tedy my, každoročně ve vnitřních více nákladech o stovky miliard korun a občan, tedy každý z nás, přichází o adekvátní služby, které mu právem z odvedených daní náleží a které si platí.

Hranice krajů, které oddělily spádové oblasti od svých přirozených lokálních ale i zemských center nás všechny stojí obrovské náklady. Tyto neefektivně vynaložené peníze, pak samozřejmě chybí jinde. Stát tento nadbytečný a drahý systém rádoby samosprávy drží v chodu přes nesmyslné dotace, protože jinak by už dávno zkolaboval. Dokud nezačneme plánovat dopravu, školství ale i ostatní oblasti našeho každodenního života na zdravém zemském, a tedy logickém spádovém a finančně nejlevnějším principu, tak se z tohoto bludného kruhu nikdy nedostaneme. Dokud nevytvoříme vnitřní strukturu státu ve formátu stát, země, obec, budeme do naší pomyslné potápějící se lodi kupovat větší a větší pumpy do podpalubí, ale díry (v našich kapsách) se budou pomalu, ale jistě zvětšovat aniž by došlo k zkvalitňování a zvyšování dostupnosti služeb.

8 komentář

 1. repaglinide renal impairment

  repaglinide renal impairment

 2. remeron 50 mg

  remeron 50 mg

 3. does robaxin help with withdrawal

  does robaxin help with withdrawal

 4. abilify dosage 5mg

  abilify dosage 5mg

 5. semaglutide weight loss 8 weeks

  semaglutide weight loss 8 weeks

 6. actos mall

  actos mall

 7. acarbose price

  acarbose price

 8. protonix dosage 80 mg

  protonix dosage 80 mg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *