Pražané mají pro Moravu pochopení

Publikoval MZH v

Členové Moravského zemského hnutí (MZH) pod vedením lídra evropské kandidátky Vladana Ševčíka a předsedy MZH Ondřeje Hýska v Praze prezentovali požadavky na spravedlivou decentralizaci ČR a uplatnění evropského principu subsidiarity i v našem státě.

„V přátelské diskuzi většina Pražanů pochopila, že se nám nejedná o rozbití státu ani o oživování nacionalistických běsů, nýbrž o decentralizaci ČR západoevropského střihu, která nás zbaví postkomunistického centralizačního dědictví“, uvedl Vladan Ševčík, energetik a vinař, který vede kandidátku Moravského zemského hnutí ve volbách do Evropského parlamentu.

Před rozložením volebního stánku, který se nacházel naproti Prašné bráně, delegace krátce navštívila Hradčany, následovalo focení na Václavském náměstí. U Prašné brány pak hrála cimbálová muzika, která našla pozitivní odezvu u místních i u turistů, jimž byly na volebním stánku Moravského zemského hnutí, člena Evropské svobodné aliance (EFA, frakce Greens-EFA v Evropském parlamentu), rovněž poskytnuty informace o problematice Moravy uvnitř ČR i v evropském kontextu, a to v čilé diskuzi nebo prostřednictvím speciálních letáků.

„Pražské mocenské centrum tyje z ostatních částí republiky, což není spravedlivé a neodpovídá to tradici našich zemí, ani standardům liberálních demokracií. Je potřeba sloučit čtrnáct nefunkčních krajů do čtyř zemí Čechy, Morava, Slezsko a Metropolitní oblast Praha, aby se všechny části našeho státu mohli aktivně zapojit jak do aktivit v rámci ČR, tak i o procesu evropské integrace“, uvedl Ondřej Hýsek, předseda Moravského zemského hnutí.


10 komentářů

Dan · 12 května, 2019 v 19:32

Líbí se mi vaše reforma na rozdělení zisků z daní. Divím se, že se tohohle ještě nechytla nějaká z větších stran. (Znovu)vytvoření tradičních regionů je taky super věc, jsem rád, že je konečně někdo, kdo za to lobbuje. Tak snad vám (nám :)) to vyjde.

Jan Hruška · 14 května, 2019 v 17:57

Doufám že vám to výjde. Cítím se jako moravan. Je super že existuje někdo jako vy.

Jiri Janacek · 14 května, 2019 v 18:54

Tato myslenka se mi libi. Ja su taky Moravan a myslim si, ze Morava si zaslouzi mnohem vic. O rozbiti statu nejde, ale pokud bych si mel vybrat mezi soucasnym stavem nebo samostatnosti tak bych volil samostatnost vcetne odchodu z EU. Vse se stale vice pocestuje, Moravane stale mene a mene mluvi Moravsky protoze spisovny jazyk je ta tzv. cestina. Vice lokalizace mene centealizace/globalizace. Mene zastupitelske demokracie vice prime demokracie.

  pavel · 15 května, 2019 v 11:34

  a kterým jazykem jste napsal ten příspěvek? snad ne “moravsky”?

   Petr Veselka · 16 května, 2019 v 10:52

   Napsal to česky, ale to nezpochybňuje to co napsal. S trochou legrace: Kdyby to napsal moravsky nemusel by jste tomu rozumět. Sdělil to mimo jiné i Čechům.

   Jaromít Müller · 19 května, 2019 v 16:58

   Moravsky byste to nepochopil.

   Radomír Doubravský · 1 června, 2019 v 8:39

   Napsal to česky i moravsky, samozřejmě (Havlíček: Český jazyk je čistá morawčina”), to si jen Češi přisvojili název společného jazyka. Nebo si snad vzpomenete, kdy že Čechové chodili na Moravu učit Moravany česky?

Mgr. Jindřich Žaludek · 17 května, 2019 v 23:47

Není divu, že mají u Pražanů pochopení, když přijeli s praporem v pražských barvách.

  Petr Veselka · 20 května, 2019 v 10:56

  Je super pořád řešit žluto-bílý spor, když podstata problému je někde jinde.

Jan Chmelař · 18 května, 2019 v 17:34

Fandím vám den co den! Moravo, vlasti má přemilá!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *