Co se (ne)učí moje děti

Naše školství se otevírá světu. Máme inkluzi a maso už nemele Míla, ale Milan. Ale pokud jde o vztah k naší zemi, k Moravě, pestrost a otevřenost výuky se najednou vytrácí. Děti musí vědět, kdo je největší Čech, proč musí milovat “Česko” a nejkrásnější město na světě Prahu. Pro Moravu není místo.

Maso už nemele Míla, ale Milan. Básnička Maminka od Jiřího Žáčka už se raději nerecituje. V rámci inkluze jsou moje děti ve třídě s dětmi, které by dřív byly nejspíš žáky speciálního školství. Výuka se otevírá světu. Děti mají krásnou angličtinu a ve škole je opravdu i několik skvělých kantorů, které jejich profese baví.

Ale pokud jde o vztah k regionu, ve kterém žijeme – pro moje děti je to Morava – ona pestrost a otevřenost výuky se najednou vytrácí. Děti přichází ze školy s moudry, že největším Čechem je Komenský a Masaryk,  nejkrásnějším městem na světě Praha,  nejkrásnější řekou Vltava, nejkrásnějším národním parkem Šumava. A že my Češi, musíme být na to svoje Česko patřičně hrdí. Jedno Česko, jedna zem, jeden národ. Pro Moravu a Slezsko není místo, je to prostě východ Čech. Bez diskuze. Ten tlak je gradující a asymetrie předávaných informací naprosto zjevná.

Kantory chválím za každý výlet do Brna nebo Olomouce, za každou snahu, přiblížit dětem historii a osobnosti Moravy, ale zatím prohrávám na celé čáře, chuť cokoliv měnit prostě není.

Lada Bastlová, členka Rady MZH a matka

26 komentář

 1. Ano český nacionalizmus graduje. Spousta Čechů má obavu z odnárodňování ČR a dávají to silně najevo včetně školství. Autorka si sice postěžovala , ale otázka zní jak z toho ven. Tím že pojede MZH podpořit chvilky na Letnou a podobné akce není řešení pro Moravu. Nepřítelem Moravy je ČECH nepřítelem Moravanů je Praha . Morava k široké prezentaci a názorům potřebuje svoje media – rozhlas – noviny – tv
  ( internetová ) a ty se dají provozovat i bez Prahy. Buď si je vytvoříme a moravanství posuneme zase o kousek dál nebo se budeme utápět ve stěžování na český nacionalizmus.

  1. Promoravské strany svým štěpením Moravu nikam neposunou. Focení se s moravskou vlajkou nebo evropským politikem zemské zřízení neobnoví. Reklama s chytlavým popěvkem na brambůrky z Moravy pro tuto zemi udělá víc.

  2. Plně s tebou souhlasím bez moravské rozhlasu(radia) to prostě nepůjde.Radio Čas najednu stranu mluví o Moravě a na druhou jsme jen Češi

 2. Moravské politické strany se neštěpí, ale profilují, až budou na Moravě jen moravské strany a volič bude vybírat jen z nich, bude věc Moravy vyřešena.

 3. Tak za 1. Z kama byl Masaryk? A jak sám sebe nazýval? Naši zem?
  Za 2. Vy jste naprostí idioti. Jsem z jizni Moravy a za takové jako vy se musím stydět! Doufám, že si doplníte mezery v ekonomii, mezinárodním i vnitrostátním právu, a nejspíš i v základním vzdělání.
  3. Praha i Čechy jsou krásné, skvělé a žijí tam o poznání rozumnější a milejší lidé než jste vy všeci z tohoto rádoby hnutí.

  1. Proti Masarykovi nikdo nic nemá, ostatně Moravu zrušily až komunisti, ne on. O jakých mezerách mluvíte netuším a v posledním bodě s vámi zcela souhlasím. V Praze jsem strávil dva roky života, je to krásné město, znám tam spoustu super lidí a rád se tam vracím. Jestli jsou tam lidi rozumnější nevím, ale když čtu o lidech jako jste vy, tak si taky občas říkám že na tom něco bude. To je také možná ten důvod proč Morava z politického hlediska dneska po více než 1000 letech ani neexistuje a o historii ani budoucnost vlastní země (Moravy) se často vůbec nezajímáme a ještě jsme na to ,,hrdí”, třeba jako vy. Přeji pěkný den.

   1. Pozemkové a církevní restituce proběhly a berou se obecně za samozřejmost. Když se někdo zmíní o zemském zřízení, tak se již nejedná o restituci, ale málem o rozvracení republiky. Bohužel i pro mnoho obyvatel její východní části. Proto nemá zemské zřízení v ČR šanci na svoji obnovu. Stejně prý mají za 50 let žít 2/3 obyvatel republiky v Praze a středních Čechách, takže už to bude jedno. Morava bude velký domov důchodců, ze kterého mladí lidé půjdou jinam.

  2. Idiot jste vy pane pokud někoho nazýváte idiotem . Morava pochází z první slovanské říše Velké Moravy – Morava byla vždy po celou dobu samosprávná – Morava měla vlastní parlament vlastní ústavu. MORAVA BYLA MNOHEM ÚSPĚŠNĚJŠÍ než nacionalizmem a nesnášenlivostí zmítané ČECHY.

 4. Já asi nikdy nezapomenu na to jak se mi dějepisářka v prváku na střední vysmála, když jsem se zmínil, že za první republiky měla Morava funkci zemského prezidenta. Prý si to pletu s Bolkem Polívkou. Nikdy se mi za to neomluvila a znalosti si, tipuju, taky asi nedoplnila. Tak hlavně že v osnovách pro druhák potom byli i politické strany za první republiky, včetně jejích představitelů. Ale o tehdejším uspořádání, které je tedy asi na stejné rovině důležitosti jako ty strany, se nejenže neučí. Ale když to zmíníte, tak je učitelka schopná se vám za to dokonce i vysmát. Smutné.

 5. Ano, já jsem hrdý na cokoliv ohledně Čech, Moravy i Slezska. Budoucnost Moravy vypadá na řadu let prosperity, obzvlášť my v JMK jsme na tom velice dobře. Těmi mezerami mám na mysli pozjišťovat si všechny následky, povinnosti a práva, když tu někteří chtěji Moravu jako samostatnou zemi. A teď to zjednoduším na téma blízké všem. Já už vidím tu kvalitní hokejovou a fotbalovou reprezentaci poskládanou jen z Moraváků, k tomu vsadím svou výplatu, že při mistrovství světa fandíte “Češi do toho!” Ale to zmiňuji jen pro pobavení.
  Co se týče prvorepublikového modelu, nyní v tom vidím jen zbytečnou byrokracii navíc. Proč si komplikovat život?

  1. Samostatnost a zemské zřízení není to samé. O samostatnosti Moravy tady píšete jen Vy. Máte blízko do Rakouska, to je spolková republika. Má tedy země, o kterých se tady diskutuje. Tam se můžete dovzdělat Vy sám. Takové Dolní Rakousy, spolková země Rakouska, hokejovou a fotbalovou reprezentaci nemají. Všechny země jsou reprezentovány Rakouskem.

   1. Jo a jinak k tomu fandění hokeji či fotbalu, tohle mě u České republiky nikdy nebralo, možná protože považuju za důležitější sám sportovat než čuměT na někoho a pořvávat a taky jsem vždy dělal individuální sporty. Nicméně pokud by existovala moravaská reprezentace, tak bych zřejmě s gustem začal fandit, to by šlo od srdce: Moravo do toho! A ne nějaké nablé kdo neskáče není Čech. Já teda neskáču jak kdo píská…

  2. O nezávislosti zatím nikdo nehovoří. Ale já si už nějakou dobu kladu otázku co má Morava a Moravané ze soužití s Čechy. A nějak mě nic moc nenapadá… Naše tisíciletá země byla z Prahy zrušena, posíláme jim do Práglu daně a oni je s gustem konzumují zatímco infrastruktura na Moravě upadá a dálnice do Vídně se staví 20 let a nevypadá to, že by pražskému centru záleželo aby se dostavěla. Pražskému centru ohledně Moravy nezáleží na ničem, je to jednostranně výhodný vztah pro ně a nevýhodný pro Moravu a Slezsko. Praha je trojnásobku HDP průměru EU, Praha+Čechy na 90%, Morava a Slezsko na 70%. Stále relativně chudneme a oni stále relativně bohatnou. Protože jim posíláme daně a oni je reinvestují hlavně ve svůj prospěch, což platí od zrušení zemského zřízení… Někdo říká, že větší velikost zajistí větší váhu a bezpečnost. No vzhledem k úplně symbolické armádě ČR to považuji za nesmysl, také vzhledem k tomu, že mnohem větší a velmi dobře vyzbrojené s obrovskou armádou Československo mělo dvakrát šanci ukázat, že za sebe umí bojovat a umí ochránit své občany. V obou případech (dá se říci ve třech) r. 1938, r.1939 i r.1968 bylo v Praze rozhodnuto, že se flinta hodí do žita a stát a armáda se na své občany vykašle… K tomu lze navíc přidat skutečnost neschopnosti ČSR odolat vábení bolševického režimu a oběti komunismu….

  3. Jasně a nefunkční kraje nejsou byrokracie navíc, když potřebují x-násobek úředníků než zemská správa? A život komplikuje tolik věcí, co kromě Moravy ti vaši schopní komunisti zrušili: třeba svobodné volby, média bez cenzury, tržní ekonomika, tak proč to rovněž nezrušit a nekomplikovat si život, že? Jinak k tomu fandění a pobavení, já nějaké Czechii (byť s moravskými hráči) nefandím ani na MS v hokeji, ani ve fotbale, ani nikde jinde. Místo “Češi do toho!”, tak maximálně “Češi od toho!” Ale výplatu si klidně nechte nebo jí pošlete na charitu. A doufám, že s takovouto čecháčkovskou omezeností to Česko jednou skončí jak to Československo.

 6. To stejné jste tvrdili o Slovensku a podívejte kde je Slovensko a kde ČR i ty dálnice staví líp jak papaláši z Prahy. Komplikací je centralizmus Německo raději objede vlakem celou ČR a navigace už to vedou taky mimo než se hnát přes D1 atd atd.O významných stavbách jako je nádraží ani nemluvě. Jenom pro pobavení centralizmem prosazené státní znaky u reprezentace a barva dresů.

 7. Takže jak píšu – zbytečná byrokracie navíc. Já fakt nevím, co získáte federativním rozdělením země. Jakožto bývalý student mezinárodních studií o tomhle něco vím. ? Když už dáváte za příklad Rakousko, tak si uvědomte, jaké pravomoci ty spolkové země mají. Zas se to tolik neliší od pravomocí krajů.

  1. Srovnávat útvar, který měl tisíciletou samosprávu, se zbytečnou byrokracií navíc? Studium mezinárodních studií je zřejmě úzce zaměřené, když Vám vyhovují současné kraje v podobě z 50. let minulého století, které jsou závislé na penězích z centra. Nebo jste politik na krajské úrovni ☺ To, že JM kraj díky Brnu funguje relativně dobře, ještě neznamená úspěch současného členění. Ostatní moravské a slezské kraje jen paběrkují a zdroje ubývají. Statistika je neúprosná, ta se nedá okecat jako mezinárodní vztahy.

  2. Rakouské země jsou fakticky samosprávné , kraje v ČR jsou samosprávné pouze na papíře. Rakousko má na 11 mil obyvatel 9 zemí ČR na 10 mil obyvatel 14 krajů . Praha se bojí regionální samosprávy proto tady přetrvává komunistický systém státní správy. nefungoval za komunistů a nefunguje ani nyní.

  3. No jasně, 14 krajů se svými zastupiteli je méně byrokracie (a bez faktických pravomocí), než tři spolkové země, nebo tři republiky federace. To dá přece rozum, ale asi jen ten vyštudovaný na “mezinárodních vztazích”, příště si zkuste oživit matematiku druhého stupně základní školy…

 8. Tak mi vysvětlete, když vám nejde o samostatnost, ale jen o zemské zřízení, které stejně bude spadat pod centralizovanou vládu, v čem to bude výhodnější než současné unitární složení, navíc rozdělené na kraje. Kde navíc každý kraj rozhoduje o svém hospodaření. Promiňte, ale mám blízko i do zlínského či olomouckého kraje a jejich čísla nehovoří negativně. Opravdu by mě zajímalo, jak si představujete tu ekonomickou situaci?
  Jinak opírejme se o fakta od 20.století, to co bylo předtím je irelevantní, vzhledem k tomu, že moderní dějiny a politika jsou především psány od rozpadů monarchií. Morava sice byla země, měla prezidenta, zemské úřady, ale i omezenou samosprávu a to v poměrně velké míře.

 9. O té Moravě se bavím v období 1918-1939, zapomněl jsem to napsat. Pardon.

  1. Není prostor pro širokou diskuzi a ani se mi nechce. Váš názor vyhrál v roce 1997 a já sem v otázce vzniku spolkového uspořádání ČR skeptický.
   Jen jednoduchý příklad. Při jednání s centrální vládou by měly 3 země – Praha, Čechy, Morava+Slezsko silnější pozici než současných 14 krajů. Centrální vláda by měla omezenější prostor pro své zájmy, např. z nějakého důvodu preferovat jeden region na úkor ostatních. Když už se zmiňujete o Olomouckém kraji, tak ten není zrovna dobrý příklad. Okresy OL, PV, PR jsou relativně v pohodě, zbytek celý kraj sráží mezi ty nejhorší kraje. Olomouc je díky současnému rozpočtovému určení daní velmi zadluženým městem, které nemá na investice s dotacemi z fondů EU. Přitom s “příspěvkem na hlavu” od státu ve výši, která byla před 20 lety, by byla skoro bez dluhů.

 10. Za třicet let jsme nedosáhli takové svobody, jakou nám dalo rakouské mocnářství
  http://tomaskrystlik.blogspot.com/2019/11/za-tricet-let-jsme-nedosahli-takove.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright 2022 Moravské zemské hnutí. Web používá šablonu společností Blossom Themes.