Český stát selhal, zbývá nám zdravý rozum

Litujeme všech úmrtí v důsledku nemoci Covid-19 a soucítíme s přetíženými zdravotníky. Chápeme, že je třeba přijmout určitá opatření, abychom se mohli co nejdříve vrátit k běžnému životu. Nemůžeme však mlčet k tomu, co předvádí český stát a pražská vláda. Neschopnost vládních činitelů i státní správy se nyní ukazuje v plné nahotě. Jedno nekoncepční řešení střídá druhé a nejvíce na to doplatí běžný občan.

Součástí tohoto osudového selhání je i definitivní odstavení krajů „mimo hru“. Vláda již zcela rezignovala na hranice krajů. Nynější přísný, a přitom nekoncepční, „lockdown“ se řídí jen podle okresů. Jako bumerang se nám vrací zpackaná správní reforma z přelomu tisíciletí. Tehdy došlo ke vzniku bezzubé krajské „samosprávy“, které navíc padly za oběť okresy jako správní celky. Ale právě jim byla přiznána váha v čase nouze – nikoliv nesmyslným krajům, které jsou jen fasádou zakrývající tuhý pragocentrismus.

Řešení proto nepředstavuje jen vyhlížené odstavení chaota Babiše a jeho spojenců od vlády nejpozději na podzim ve volbách, ale také nová správní reforma, která radikálně promění fungování veřejné správy, aby opravdu sloužila občanům. Moravské zemské hnutí vidí jedinou cestu – návrat k osvědčenému staletou praxí. Návrat k silným přirozeným samosprávným zemím, stejně jako k okresům, které jsou lidem blízké a srozumitelné.

Český stát selhal, nám Moravanům a všem občanům zbývá jediné – zdravý rozum. S rozumem přistupujme k vládním opatřením i k celé státní moci. Nenechejme se obelhat pražskou věrchuškou a pamatujme na to, že zodpovědnost za život náš i lidí v našem okolí máme především ve svých rukou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright 2022 Moravské zemské hnutí. Web používá šablonu společností Blossom Themes.