Nedorozumění jménem identita

Podle internetového článku Václava Klause mladšího Volby byly a možná ještě budou, ale… na Novinkách z 8. října 2018 má identita občana našeho státu tuto vzestupnou strukturu: občan – rodina – obec – stát. Kraje jako místo identifikace výslovně popírá. Václav Klaus mladší tedy nevnímá nebo nezná identifikaci obyvatele našeho státu k nějakému většímu území, než je území obce a menšímu, než území státu.

Podle vyjádření profesora Aleše Gerlocha v rozhovoru ze dne 4. října 2018 by měla být nějakým ustanovením v naší Ústavě zvýrazněna česká národní a jazyková identita. Profesor Gerloch se otázkou územní identifikace občanů v souvislosti se svým návrhem na zvýraznění nacionální identifikace vůbec nezaobírá, byť by jako odborník na ústavní právo možná měl.

Názory obou těchto pánů zřetelně ukazují na základní česko-moravské nedorozumění, co se týče zemské identity a nesmělých moravských požadavků na její územně správní vyjádření. Nemohou zřejmě této problematice rozumět a nelze to po nich patrně ani požadovat.

Pokud jde o profesora Gerlocha, ten to má tak. Již ve svých dřívějších publikovaných vyjádřeních označil náš stát za Čechy. Je to tedy jednoduché. Česká republika to jsou prostě Čechy. Žádnou jinou zem, třeba Moravu, nezná, ačkoli by se o ní mohl dočíst v preambuli naší Ústavy, kterou ale možná při jejím čtení přeskakuje. Když by pak byla v oné Ústavě patřičně zdůrazněna identita národní a jazyková – český národ žije a mluví česky na celém území státu – Gerlochovy jediné Čechy by sahaly až k Jablunkovu a Hodonínu. Bylo by po problému s nějakou jinou územní identifikací, než česko-českou. Přínos tohoto přístupu je nasnadě. Jedna země má jedno hlavní město a všechno je pěkně na jednom místě.

Zajímavé by pak bylo, jak by odpověděl naopak Václav Klaus mladší na otázku, zda mu nechybí identifikace třeba k Čechám, když nezná žádnou identitu mezi obcí a státem. Troufám si spekulovat, že by Čechy nezapřel, identifikoval by se s nimi. Zajisté by řekl, že se cítí obyvatelem Čech, když kraje zavrhuje. Na další nevyhnutelnou otázku, zda připouští, že jiní obyvatelé našeho státu se mohou identifikovat s jinou zemí než s Čechami, třeba s Moravou nebo Slezskem, mohl by odpovědět jen dvěma způsoby. Buď že to nepřipouští a celá naše republika jsou Čechy, což asi bude někde dost rozšířený názor. Nebo že to připouští a pak by musel svůj identifikační diagram doplnit takto: občan – rodina – obec – země – stát. Možná by se pak stal i zastáncem zemské samosprávy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright 2022 Moravské zemské hnutí. Web používá šablonu společností Blossom Themes.