Kraje jako firma

Národní investiční plán je výsměchem územní samosprávě

Národní investiční plán, zveřejněný v prosinci 2019 premiérem Babišem, je výsměchem naší územní samosprávě. Především té krajské, která se jako samospráva jen tváří každoročně škemrajíc u vlády o peníze na opravu krajských silnic. Jde o to, že sepisování investičních úkolů či plánů, jejichž význam nepřesahuje hranice kraje, patří těmto krajům. Když to dělá vláda, je to trapné, protože prozrazuje, že nezná svoje místo v systému státní správy a nechápe funkci vyšší územní samosprávy.

Možná však je národní investiční plán ukázkou řízení státu jako (rodinné) firmy, jak to pan premiér ve volební kampani propagoval. Je to však divná firma s názvem stát, když se její generální ředitel zabývá úkoly, patřícími vedoucímu řediteli odštěpného závodu – tedy kraje. Jak tomu rozumět? Je mi takového generálního ředitele docela líto, že musí pracovat za své podřízené.

Domnívám se však, že Národní investiční plán je především premiérovým bezděčným přiznáním, že naše krajská samospráva neplní svoje důležité poslání, jinak by centrální vláda nemusela podobné investiční programy sepisovat. Toto poslání či funkci však naše krajská samospráva neplní. Ani plnit nemůže, protože naše kraje jsou tak malé a bezmocné, že jim zajištění těchto investic nelze svěřit. Manažer Babiš to odhalil, ale místo toho, aby se pokusil o změnu nefungující krajské samosprávy, přijal roli pilného generálního ředitele, který se stará o všechno. I za ty kraje.

Jaroslav Kupka, člen Rady MZH

1 komentář

  1. No dobře ,ale Milion chvilek se kterýma demonstrujete chce samosprávu Moravy ? Přesněji řečeno chtějí to i ty ” demokratické strany ” které chvilkaři vybízejí ke sjednocení ? Pro Moravu je fakticky jedno zda v Praze trůní AB , ODS , ČSSD nebo Milion chvilek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright 2022 Moravské zemské hnutí. Web používá šablonu společností Blossom Themes.