Moravské zemské hnutí nepodporuje oficiálně žádného konkrétního kandidáta na prezidenta České republiky. Je na každém, koho se rozhodne volit. Jsme však hnutí, jehož cílem je změna územněsprávního členění ČR s důrazem na obnovení moravské samosprávy. Přestože v aktuální kampani rezonují jiná závažná témata, někteří kandidáti své stanovisko k moravské otázce vyjádřili pro zpravodajský web Zprávy z Moravy, což je možné zohlednit při rozhodování.
Marek Hilšer – Vyjádřil největší pochopení pro „moravskou otázku“: „Vím, na co narážíte, hovořil jsem o tom při svých setkáních s Moravany opakovaně. I po letech na Moravě přetrvává nelibost z narušení moravské zemské identity a integrity a myslím, že je potřeba o tom diskutovat na celostátní úrovni. Není možné brát na lehkou váhu jistý pocit nespravedlnosti, ve který reforma územně správních celků vyústila.“ Doslova slíbil: „Pokud budu zvolen prezidentem, zasadím se o to, aby se zemské uspořádání stalo předmětem seriózní politické diskuse, protože na nápravu špatných či nefunkčních řešení není nikdy pozdě.“.
Petr Pavel – Téma moravské samosprávy vnímá: „Morava byla samozřejmě vždy svébytná a měla vlastní vývoj, což je naprosto v pořádku a odráží to její historickou úlohu. Na druhou stranu, po změně ze zemského zřízení na kraje došlo několikrát k úpravám. Poslední je z roku 2000. Naše krajské uspořádání je vázáno třeba i na evropské dotace. Přestože rozumím tomu, že stojí za úvahu vrátit se k nějakému historickému uspořádání, měli bychom se na to dívat i pragmaticky. Jak moc by to pomohlo, nebo naopak uškodilo.“ Jako jeden z mála je otevřen změnám uspořádání v budoucnu: „V dnešní době plné vážných problémů by bylo vhodné řešit nejdříve ty nejpalčivější záležitosti. Pak se můžeme vrátit k tomu, jestli bychom neměli uvažovat o jiném uspořádání. Tato otázka je ale určitě namístě. Už jenom z důvodu úspor ve střednědobém a dlouhodobém horizontu, které se počítají na desítky miliard.“ K problematice moravské samosprávy se vyjádřil pozitivně také v odlehčeném videu na Facebooku v čase 1:41.
Další z kandidátů se revizi krajů nebo obnově moravské samosprávy vyjádřili spíše negativně.
Pavel Fišer – „Morava má adekvátní postavení, o čemž svědčí počet členů vlády Petra Fialy, kteří z Moravy pocházejí a kteří se prosadili do nejvyšších funkcí ve státě. Jako Pražák to nesu úkorně, ale zcela to respektuji.“ Jeho postoj je spíše přezíravý: „Obnovovat to, co bylo před rokem 1949, nevidím nezbytně jako moudré. Ale záleží také na občanech Moravy. Osobně jsem se s takovým požadavkem nesetkal.“
Karel Diviš – Přiznává, že o problematice postavení Moravy v ČR moc neví: „Morava je pro mě přirozenou součástí mé rodné země a nikdy jsem o ní neuvažoval nijak specificky, stejně jako o Čechách nebo Slezsku. I vzhledem k tomu, že jsem poměrně mladý ročník 1976, tak se narovinu přiznám, že o této problematice toho bohužel mnoho nevím.“
Ostatní kandidáti se k „moravské otázce“ oficiálně nijak nevyjádřili, na přímé dotazy nereagovali. Můžeme jen spekulovat, zda je pro ně toto téma natolik nedůležité nebo se o něm bojí mluvit. Příležitost uchopit tuto problematiku v kampani, případně své předchozí politické dráze měli, ale nijak ji nevyužili.
Foto: pixabay.com