Pochod proti těžbě štěrkopísku

Voda nad zlato, štěrku se nenapijeme

Tisíce občanů včera protestovaly proti zahájení těžby štěrkopísku mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem, která by ohrozila zdroj pitné vody pro 140.000 lidí. Na protestním pochodu nemohlo chybět naše hnutí spolu s hrdou moravskou vlajkou.

Moravské zemské hnutí i naše koalice Spolu pro Moravu stojí na straně lidí odkázaných na životně důležitý zdroj pitné vody a se zahájením těžby jednoznačně nesouhlasí.

Spolu s protestujícími občany jsme se postavili proti těžařské lobby i proti pragocentrismu, který s touto kauzou přímo souvisí. Není přece možné, aby o regionálně důležitém zdroji pitné vody rozhodovali úředníci v Praze a samospráva v místě se proti jejich pochybným rozhodnutím nemohla účinně bránit.

Dotčené území je rozdělené mezi dva slabé kraje (Jihomoravský a Zlínský), které ani nejsou schopné v této věci spolupracovat. Proto je potřeba, aby vznikl skutečně silný samosprávný celek, moravská země, jejíž hlas by úředníci v Praze nemohli ignorovat. Starost o regionální zdroje vody by patřila mezi její základní kompetence.

“Jak dokazuje tento zástup lidí, o naší vodě si chceme rozhodovat sami. Bez ohledů na partikulární ekonomické zájmy prosazované přes úřady v Praze,” sdělil pro Zprávy z Moravy, které o akci napsaly reportáž, předseda našeho hnutí Ondřej Hýsek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright 2022 Moravské zemské hnutí. Web používá šablonu společností Blossom Themes.