MZH se v Olomouci distancovalo od předsedy Moravanů, představilo vizi pro Moravu

Moravské zemské hnutí se sešlo v sobotu 19. března na sněmu v Olomouci. Řeč byla o napjaté situaci v moravském hnutí, které rozhádalo schvalování ruské invaze na Ukrajinu od předsedy strany Moravané Ctirada Musila. MZH jeho prohlášení důrazně odmítlo a podpořilo ukrajinský lid v boji za svobodu. Představilo také návrh reformy veřejné správy ČR a dotahuje přípravu na podzimní volby.

Předseda politické strany Moravané Ctirad Musil v prohlášení z 4. března tohoto roku fakticky podpořil probíhající ruskou invazi na Ukrajinu. Označil ji za „přirozenou reakci“ Putinova Ruska. V textu plném dezinformací také mimo jiné zpochybnil smysluplnost členství České republiky v NATO, což odpovídá i oficiálnímu požadavku strany Moravané na vystoupení ze Severoatlantické aliance.

Moravské zemské hnutí (MZH), které vzniklo v roce 2018 v reakci na radikalizaci strany Moravané a její spolupráci s SPD Tomio Okamury a ve snaze o očištění celého moravského hnutí, toto prohlášení důrazně odmítlo. Vedení MZH již ten samý den zveřejnilo odsuzující reakci. Prohlášení distancující se od výroků předsedy strany Moravané přijal také sněm MZH, který se konal minulou sobotu 19. března v Olomouci. Toto prohlášení najdete níže.

„Předseda strany Moravané Musil svým prohlášením překročil čáru slušnosti a přihlásil se k extremismu. Za takové situace si nedokážu představit jakoukoliv spolupráci. Ačkoliv se strana Moravané zaštiťuje Moravou, naše cesta je úplně jiná,“ uvedl předseda Moravského zemského hnutí Ondřej Hýsek.

MZH na sněmu uctilo památku obětí ruského útoku na Ukrajině a vyjádřilo podporu ukrajinskému lidu v jeho boji za svobodu. Dotahuje přípravu na podzimní komunální a senátní volby na různých místech po celé Moravě, silnou kandidátku staví třeba v Brně či okresních městech Znojmě a Břeclavi. Představilo také návrh na reformu, která by vedla k samosprávným celkům respektujícím tradiční země Čechy, Moravu a Slezsko.

Prohlášení v reakci na text předsedy strany Moravané:

Sněm Moravského zemského hnutí vyzývá politickou stranu Moravané, aby se distancovala od prohlášení svého předsedy MUDr. Ctirada Musila ze dne 4. 3. 2022. Ctirad Musil v tomto prohlášení otevřeně podpořil ruskou agresi na Ukrajině. Moravské zemské hnutí požaduje vytvoření zemské samosprávy v ČR podle našich nejlepších tradic a moderních vzorů v EU na základě spravedlnosti, subsidiarity a ekonomické výhodnosti, a to na územním a občanském principu (zemské obce). Odmítáme českými i některými moravskými národovci prosazovaný etnicko-jazykový nacionalismus, opřený o zdiskreditovaný panslavismus, maskující však pouze ruské imperiální zájmy. Morava je pevnou součástí západní civilizace, Moravské zemské hnutí je příznivcem silné a jednotné Evropské unie s odpovídající rolí regionů a zemí, včetně Moravy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright 2022 Moravské zemské hnutí. Web používá šablonu společností Blossom Themes.